מחוננים בעלי בעיות רגשיות, לקויות פיזיות ולקויות למידה

 

 

ערכה:  ד"ר חנה דויד

 

חנה דויד, היא ד"ר לפסיכולוגיה חינוכית העוסקת במחוננות מזה כ-25 שנה. יועצת לילדים מוכשרים יצירתיים ומחוננים ולבני משפחותיהם, כולל ילדים בעלי לקויות למידה וילדים עם בעיות רגשיות וחברתיות לסוגיהן, בכל המגזרים – כולל המגזר החרדי.

למדה מתמטיקה פיזיקה, ותעודת הוראה במתמטיקה ובפיזיקה לתואר ראשון באוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת תואר דוקטור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת מינכן, וניסיון של 30 שנה בהוראה, כולל הוראה במסלול לייעוץ חינוכי, ובמחקר אקדמי.

פרסמה שמונה ספרים, למעלה מ-90 מאמרים, והרצתה בנושא חינוך מחוננים בפרט בארץ, כמו גם בעולם. ד"ר חנה דויד היא מעריכה-מומחית של הקהילייה האירופית וחברה בועדות המחליטות על הענקת מענקי מחקר של הקהילייה.

 

ליצירת קשר:

נא להתקשר לד"ר חנה דויד, בין 8 ל-10 בערב,

לטלפון: 03-9674748 או במייל: hannadav@post.tau.ac.il

 

תחומי העיסוק והמחקר

חנה דויד עוסקת בכל האספקטים הקשורים לטיפול בילדים מחוננים ובטיפוחם הקוגניטיבי, היצירתי והרגשי.

 

מחוננים בעלי בעיות רגשיות, לקויות פיזיות ולקויות למידה

משפחות רבות פונות לייעוץ בכל הקשור לילדיהם המחוננים בעלי לקויות למידה, כמו הפרעת קשב וריכוז עם או בלי היפראקטיביות, דיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה, פגיעה בזיכרון לטווח קצר, ועוד. ד"ר דויד מומחית גם בייעוץ לילדים מחוננים בעלי בעיות רגשיות וחברתיות לסוגיהן, כמו גם לבעלי רגישות-יתר חושיית. בכל המקרים הללו היא עוזרת להתמודד עם עצם הבעיה, כמו גם לגיבוש אסטרטגיות למידה והתנהגות במשפחה ובחברה. זאת גם במקרים של רגישות גבוהה כלפי האני או הזולת, התנהגות כפייתית או פרפקציוניזם משתק. ראו לדוגמה: "ילד מחונן בעל הפרע קשב וריכוז" [קישור]

המחונן ומשפחתו

העיסוק של חנה דויד במשפחת הילד המחונן נובע מההשקפה, שהמקור העיקרי של התמיכה בילד המחונן היא משפחתו. במהלך השנים 2003-2005 עבדה דויד במכון לקידום נוער ליצירתיות ולמצוינות מיסודה של ד"ר אריקה לנדאו, והתמחתה בכל הקשור למשפחת הילד המחונן: הוריו, אחיו ואחיותיו, סביבת לימודיו, סביבתו הפיזית ותכניות ההאצה וההעשרה הקיימות עבורו בכל האזורים בארץ.

 

בנות מחוננות

מאז שנות ה-80 של האמה הקודמת עוסקת ד"ר דויד בייעוץ להורים לבנות מחוננות, כמו גם לאנשי סגל חינוכי המתקשים לעזור לבנות שבמוסדותיהם למצות את הפוטנציאל הטמון בהן. בשנת 1998 זכתה ד"ר חנה דויד (עם שותפתה ד"ר רחל זורמן) במכרז של מכון סאלד ומשרד החינוך לכתיבת ספר על בנות מחוננות: "אפשר גם אחרת:  בנות ונשים – הישגים ואתגרים", שיצא לאור בשנת 2000. הספר הומלץ על ידי משרד החינוך לכל מנהלי בתי הספר בארץ, והוא נמצא בכל ספרייה ציבורית. מאז המשיכה ד"ר דויד ייעץ לבנות מחוננות ובני משפחותיהן גם במגזר הדתי-לאומי וגם במגזר החרדי.

 

מחוננים מתמטית

חנה דויד עסקה שנים רבות בהוראת מתמטיקה למחוננים בגיל הרך ובית הספר היסודי, בהדרכת גננות ומורות במספר מכללות בנושא מחוננות מתמטית.  בשנים האחרונות עיקר עיסוקה בתחום זה הוא בהדרכת הורים שילדם מחונן מתמטית, בעזרה לילדים מחוננים מתמטית בכל הגילים – מגיל הגן ועד הלימודים באוניברסיטה – למצות את כישוריהם, ובהתערבות עם המורות, היועצות והמנהלות בבית הספר כאשר היא נדרשת.

 

מחוננים דתיים וחרדים

העיסוק בילד המחונן הדתי החל אצל חנה דויד כבר בהיותה סטודנטית, כאשר החלה ללמד בעיקר מתמטיקה ואנגלית ילדים מחוננים בוגרי מערכת החינוך החרדית שרצו לעבור עם תום הלימודים בבית הספר היסודי לישיבה תיכונית, והיו זקוקים ללמידה מואצת של המקצועות החסרים. ד"ר דויד התמחתה בהוראה מואצת לילדים דתיים וחרדים ובהדרכת מורות בנושא זה. במהלך 30 השנים האחרונות יעצה חנה דויד למשפחות רבות של מחוננים דתיים – בנים ובנות – וצברה ידע רב על הבעיות הספציפיות למגזר.

 

ד"ר חנה דויד

הרצאות וסדנאות

לד"ר חנה דויד ניסיון רב בהנחיית סדנאות להורים ולצוותי בתי ספר בכל הגילים בנושא מחוננות. בין הנושאים שבהם עוסקות הסדנאות:

 1. בשלות רגשית וחברתית;
 2. בחירת מסגרת לימודים ומסגרות העשרה והאצה מתאימות;
 3. מחוננים תת-משיגים;
 4. בין מקובלות חברתית למיצוי הכישורים האינטלקטואליים: הבת המוכשרת;
 5. בנים ובנות בעלי כישרונות מיוחדים בתחום האמנויות;
 6. מחוננות מתמטית: דרכים להעשרה ולהאצה;
 7. סמכות הורית והצבת גבולות;
 8. הקשר עם בית הספר;
 9. הדרכים ליישוב קונפליקטים בין הבית לבית הספר;
 10. ילדים מוכשרים ואחיהם;
 11. המחונן המתבגר
 12. ילדים מוכשרים וסביהם: תפקידיהם ויתרונותיהם של קשרים רב-דוריים.

להלן מאמר המסכם את עיקרי הסדנה שנועדה להורי ילדים מחוננים באילת.

ליצירת קשר:

נא להתקשר לד"ר חנה דויד, בין 8 ל-10 בערב, לטלפון: 03-9674748 או במייל: hannadav@post.tau.ac.il

 

הנהלת האתר http://www.4mykid.co.il מקיימת תחרות משחקים ופעילויות חינוכיות.

נשמח אם תשתפו אותנו ותשלחו את המשחק או הפעילות שהכנתם עבור ילדכם לכתובת game@4mykid.co.il  .

 

מקווים שתגלו עניין,

                         בהצלחה...