כיצד תרגילי מוח ® Brain Gym מועילים לתינוקות וילדים בגיל הרך

חזור לאתר הבית

נכתב ע"י: שרה דהן,

         http://www.sara-dahan.medicin.org.il

 

שרה דהן קינסיולוגיה חינוכית, קינסיולוגיה התפתחותית, קינסיולוגיה נוירו-התפתחותית, יצירת שילובים בין המוח והגוף, מדריכה מוסמכת לתרגילי מוח Brain Gym מטעם ארגון  Edu-Kומטפלת IPEC בכירה מטעם ד"ר אורי קניג .מרצה ומרכזת מסלול קינסיולוגיה התפתחותית במכללת מדיסין

EMAIL: dahanav@012.net.il

 

 

 

 

 

 

 

 

תרגילי מוח ®Brain Gym הם חלק מתורת הקינסיולוגיה (תורת התנועה) החינוכית, המעצימה את יכולת הלמידה באמצעות תנועה. ב- 1981 פרסם ד"ר פול דניסון, אבי השיטה, בספרו "Switching On - the whole brain answer to Dyslexia" את גילוייו על תרומת התנועה לשיפור תפקודים קוגניטיביים כגון דיסלקציה. לפני כשנתיים, התפרסם ספרו האחרון: "Brain Gym and me", שהפך ללהיט בתחום החינוך וההתפתחות לחיים מיטיבים בעזרת תנועה.

"התנועה היא השער ללמידה", קבע ד"ר פול דניסון ועל אמירה זו ביסס את שיטת תרגילי המוח ®Brain Gym  שפיתח. המשפט הזה רלוונטי במיוחד כאשר מתבוננים ועוקבים בהתפתחות הפיזיולוגית של תינוקות.

מרגע היוולדם, תינוקות נמצאים בלמידה בלתי פוסקת. בשנה הראשונה לחייהם מתרחשים שינויים התפתחותיים עצומים מדי יום. תנועה היא צורך ומצב טבעיים של האדם, בעיקר בילדות. ילדים הם פעילים, חקרנים מחפשים כל הזמן הזדמנויות להתנועע ובדרך זו הם לומדים.

התפתחות מוטורית היא בעלת מבנה, כיוון ושפה לא-מילולית המיוחדים לה. הנשא העיקרי שלה הוא הגוף. הגוף בתהליך ההתפתחות שלו עובר דרך סכמות תנועה בסיסיות בהתאם לחוקים טבעיים ובזמן המתאים לו, והתפתחות התנועה בתורה, מבטיחה התפתחות רגשית  וקוגניטיבית.  תהליך זה בהיר וברור ביותר בשלב הינקותי ובגיל הגן.

תרגילי מוח ®Brain Gym , מעצם היותם מחוברים במהותם לסכמות התנועה הבסיסיות, עוזרים לפעוט ביכולתו המוטורית הגסה והעדינה, מחברים מוח ימין ומוח שמאל ומשפרים התמצאות במרחב, מיקוד טוב יותר לחשיבה מתמטית בהמשך, שלווה ורוגע,  גמישות מפרקים, חיזוק טונוס השרירים החשוב לתינוקות עם טונוס נמוך כמו גם לבעלי טונוס גבוה, גמישות וחיזוק המפרק והשריר, יכולת לימוד של הפעוט להפעיל שריר או מפרק מסוים בצורה נכונה ובריאה יותר, הכרת הסביבה לעומת הגוף, יציבות והתמצאות במרחב.

דוגמאות לתועלת של תרגילי מוח ®Brain Gym בתינוקות וילדים בגיל הרך:

דילוג משולב – תרגיל הצלבות

עמוד%20161חציית קו האמצע -  זחילה היא תנועה טבעית. תינוקות אוהבים את מגענו וכשאנו עוזרים להם באופן טבעי, לחצות את קו האמצע שלהם, הם יוצרים רשתות עצביות חדשות במוח ומחזקים אותן. דילוג משולב הוא למעשה הליכה מוצלבת במקום. באמצעות נגיעה של יד/מרפק ימין בברך שמאל ושל יד/מרפק שמאל בברך ימין, מופעלים אזורים גדולים בשתי המיספרות המוח בו-זמנית.

כשמבצעים את התרגיל על בסיס יומיומי, נוצרות יותר ויותר רשתות עצביות בקורפוס קאלוסום (הגשר המחבר את שתי המיספרות המוח). על ידי כך התקשורת בין שתי המיספרות המוח הופכת למהירה ומשולבת יותר ומאפשרת פעילות מוח ברמה גבוהה.

הצלבה מפעילה מנגנון של שילוב למידה ברמות שונות של הגוף.  אנו מפעילים את כל חלקי המוח השונים לכל הכיוונים, במיוחד את מנגנון תחושת התנועה, שילוב תנועה ומחשבה, שתי מחציות המוח ושלושת ממדי המוח – צידיות מרכוז ומיקוד לתקשורת ארגון והבנה.

עמוד%20117יש לבצע את התרגיל באיטיות מרבית. כאשר התרגיל מבוצע לאט, הוא דורש יותר מעורבות ואיזון של מוטוריקה גסה ועדינה, המפעילים במודע את מערכת שיווי המשקל ואת האונות הקדמיות במוח.

 

  • השכיבו את התינוק על גבו.
  • הפגישו לסירוגין בין יד ורגל נגדיים – יד ימין עם רגל שמאל ויד שמאל עם רגל ימין. חזרו על התרגיל תוך כדי שירה ודיבור עם התינוק.
  • לילדים בגיל הרך, בהתאם להתפתחותם – הדביקו מדבקות צבעוניות בצבע זהה ביד וברגל הנגדיים והדגימו לילד את אופן ביצוע התרגיל.

 

השמונה העצל:

שמונה עצל לעיניים

התרגיל מחזק באופן פעיל ויעיל את השרירים החיצוניים של העיניים, מסייע להתפתחות רשתות עצביות ויצירת מיאלין באזור שדה הראיה הקדמי ומחזק את הקשר בין עין ויד.

את דפוס השמונה העצל ניתן גם לבצע בשדה תלת-ממדי, קרוב ורחוק מהעיניים.  כך שעתה השמינייה העצלה  ניצבת ביחס לגוף. תרגיל זה מפעיל את השרירים הפנימיים המחזיקים את העדשה וקובעים את גודל האישון.  מתחילים בקו האמצע, מניעים את האגודל מעלה והרחק מהגוף, ליצירת הלולאה החיצונית. לאחר מכן, חוזרים מעלה דרך קו האמצע ולכוון העיניים, ליצירת הלולאה הפנימית. יש לעשות זאת בצורה חופשית כאשר רק היד והעיניים נעות.

עמ-80

  • שלבו את ידכם בכף ידו של התינוק והניעו אותה באיטיות על פי צורת השמונה העצל (סימן האינסוף), כשאגודלכם מהווה כסמן בגובה עיני התינוק. בובת אצבע המולבשת על אגודלכם תסייע במשיכת תשומת הלב ומעקב העיניים אחר השמונה העצל.
  • תרגילי מוח תינוקות 3שרבטו את השמונה העצל באוויר עם יד ימין, עם יד שמאל  ועם שתי הידיים בו זמנית, תוך מעקב מתמיד של העיניים, כשהראש נשאר במרכז ללא תנועה
  • שרבטו שמונה עצל עם פנס, פעמון, צעצוע  ע"י כך תעוררו את התינוק לעקוב אחרי האגודל.

 


 

 

שמונה עצל בתנועה - הליכה בעקבות השמונה

  • עמוד%2095החזיקו את התינוק בזרועותיכם וצעדו עימו על מסלול השמונה העצל, הוסיפו מוסיקה, תנועות ריקוד וכדומה
  • לילדים בגיל הרך, בהתאם להתפתחותם - הוליכו את הילד במסלול השמונה העצל בווריאציות שונות: מוסיקה, מחיאות כפיים, הדמיית קטר וקרונות ועוד בהתאם לגיל הילד.

 

השמונה העצל למוטוריקה עדינה

השמונה העצל למוטוריקה עדינה הוא תרגיל שרבוט עם צבעי אצבעות, עיפרון, טושים, צבעים, גירים, שנבנה במיוחד כדי לשפר את מיומנויות המוטוריקה העדינה וכן את מיומנויות התקשורת הכתובה.  השמונה העצל   מצוין לביסוס המקצב והזרימה הנחוצים לתיאום עין/יד טוב.

כדי לבצע את תרגיל השמונה העצל, עליכם לצייר עם הילד את סימן האינסוף (שמונה שוכב) על נייר או על לוח בתנועה זורמת ומתמשכת. התחילו במרכז, ציירו תחילה נגד כיוון השעון: מעלה, מעל וסביב; ואז עם כיוון השעון: מעל, סביב ואז חזרה לנקודת האמצע. יש לעשות חמש או יותר חזרות רציפות עם כל יד ואחר כך סדרה עם שתי הידיים. עדיף לצייר שמונה גדול תחילה (אך עדיין בתוך שדה הראיה), על פני משטח, על מנת לגרות את השרירים הגדולים וכן את המודעות התחושתית. פעולה זו מרפה את שרירי כף היד, הזרוע, הכתף וכן מסייעת למעקב החזותי.

מקורות:

ד"ר (Ph.D) סווטלנה מסגוטובה , נוירופיזיולוגית וקינסיולוגית חינוכית

קייטי בראון, קינסיולוגית יישומית

קינסיולוגיה התפתחותית לתינוקות וילדים בגיל הרך, מדריך מעשי להורים ואנשי מקצוע, בהוצאת ע.נ.ב.ר מילים בתנועה.

שרה דהן קינסיולוגיה חינוכית, קינסיולוגיה התפתחותית, קינסיולוגיה נוירו-התפתחותית, יצירת שילובים בין המוח והגוף, מדריכה מוסמכת לתרגילי מוח Brain Gym מטעם ארגון  Edu-Kומטפלת IPEC בכירה מטעם ד"ר אורי קניג .מרצה ומרכזת מסלול קינסיולוגיה התפתחותית במכללת מדיסין

EMAIL: dahanav@012.net.il

 

הנהלת האתר http://www.4mykid.co.il מקיימת תחרות משחקים ופעילויות חינוכיות.

נשמח אם תשתפו אותנו ותשלחו את המשחק או הפעילות שהכנתם עבור ילדכם לכתובת game@4mykid.co.il  .

 

מקווים שתגלו עניין,

                         בהצלחה...

חזור לאתר הבית